КДЮС "Козацьке братство"

30 квітня 2010 р. в Іванчуківській ЗОШ І-ІІІ ступенів відбулося свято - «Посвята в козаки». До козацьких лав влилося 15 юних козаків та козачок. На святі був присутній представник козацької верхівки України - наш земляк отаман Ізюмського козацького куреня, генерал-осавул Українського козацтва (УК), генеральний суддя УК В.Ф. Санжаревський.

На базі школи було створено нову організацію шкільного самоврядування. Так виникла перша в районі козацька дитячо-юнацька спілка (КДЮС), яку було названо «Козацьке братство». Впродовж місяця було розроблено і схвалено Статут, емблему та прапор спілки. Доречі, Стутут і звіт про діяльність спілки було вміщено в збірник «Козацька дитячо-юнацька спілка Іванчуківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Ізюмської районної ради «Козацьке братство»», який здобув ІІ місце на VІІІ Обласній ярмарці-виставці педагогічних ідей та технологій та було надруковано в журналі «Позакласний час»[1].

В діяльності КДЮС можна виділити декілька напрямків:

  • Спортивно-масова діяльність;
  • Науково-пошукова робота;
  • Просвітницька;
  • Художньо-естетична.

Вже 5 травня 2010 р. на базі Іванчуківської ЗОШ проходив V районний фестиваль «Нащадки козацької слави», урочисте відкриття якого було організовано і проведено козаками КДЮС «Козацьке братство». На святі були присутні представники районної влади – начальник відділу освіти Ізюмської райдержадміністрації Любов Анатоліївна Гожа та директор районної дитячо-юнацької спортивної школи Сергій Миколайович Попов, які привітали учасників фестивалю і подякували членам КДЮС за організації урочистого відкриття. 27 квітня 2011 р. на базі Іванчуківської ЗОШ відбувся вже традиційний фестиваль «Нащадки козацької слави». Під час змагань козаки КДЮС посіли II місце в конкурсі знавців історії українського козацтва «Тільки тим історія належить, хто за неї бореться й живе...», в особистому заліку в стрибках через скакалку Яна Максименко здобула призове місце. Але найбільш суперечливим і напруженим конкурсом став конкурс перетягування канату. Після напруженої боротьби і суперечок учні Іванчуківської ЗОШ вибороли III місце.

Традиційним заходом, в якому активними учасниками стали члени КДЮС є День Перемоги.

9 травня 2010 р. учасники козацького руху Іванчуківської ЗОШ стояли в почесній варті у підніжжя пам’ятника Невідомому солдату в рідному селі. Від тоді кожного року 9 травня козаки традиційно приймають участь у вшануванні загиблих у Великій Вітчизняній війні. Кожен член КДЮС має своє доручення (почесна варта, ведучі, виконавці пісень).

14 листопада 2010 р. проведено змагання «Козацькому роду – нема переводу» серед учнів Іванчуківської команди, активними учасниками якого стали члени КДЮС «Козацьке братство».

Традиційно 14 жовтня в нашій школі проводяться заходи до Дня Українського козацтва і Святої Покрови. Але в 2011 році було проведено козацькі змагання в новій формі. Змагання було вирішено назвати І Відкритий кубок «Козацьке братерство». Планувалося, що участь приймуть команди 4 шкіл, але відкликнулися на запрошення тільки наші сусіди з Веселого.

Свято розпочали ведучі, які наголосили про важливість козацького минулого для сучасної України. Першим конкурсом було привітання команд, яка називалось «Візитка». Команди шкіл презентували свою школу, орган учнівського самоврядування. Наступним конкурсом було підняття гирі. В цьому конкурсі перемога хоч і була за учнями Веселіської школи, але представник нашої команди Артем Білоусов показав характер бійця і жагу до перемоги. В наступних конкурсах абсолютну перемогу здобули учні Веселівської школи.

Особливо захоплюючим був номер художньої самодіяльності. Під час виступу в цьому конкурсі учениці Іванчуківскої школи завоювали прихильність і глядачів, і суддів.

Члени КДЮС не тільки приймають участь в різноманітних спортивно-масових заходах, а й займаються науково-пошуковою діяльністю, волонтерством, розвивають свої художні нахили

Кожного року в лютому члени КДЮС «Козацьке братство» приймають участь в роботі Міжнародної наукової конференції «Краєзнавство і учитель» (м.Харків);

На передодні Великодня вже три роки поспіль проводиться конкурс «Найкраща писанка». Кращі роботи журі конкурсу направляє до організаційного комітету Обласного конкурсу серед школярів та студентів «Найкраща писанка» (Окремий науково-освітній центр Українського козацтва ім. Г.С. Сковороди, Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди). 

В квітні 2012 року делегація КДЮС завідала в гості до ректора Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди, Отамана Окремого науково-освітнього центру Українського козацтва ім. Г.С. Сковороди в Харківській області, генерал-отамана УК, академіка Івана Федоровича Прокопенко, під час було обговорено проблеми шкільного життя, сільської школи.

В рамках постійної розробки комплексної теми «Історія рідного краю» члени КДЮС підготували 4 роботи, які прийняли участь в Обласній військово-патріотичній акції учнівської молоді «Слобожанські дзвони Перемоги». Всі 4 роботи були надруковані відповідному збірнику, а учні отримали подяки за активну участь від організаційного комітету.

Постійно відбувається залучення засобів масової інформації (телебачення, газет «Портфель» та «Обрії Ізюмщини») до висвітлення діяльності КДЮС «Козацьке братство». Так, майже на всіх заходах присутня Ірина Вадимівна Телешик, головний спеціаліст відділу внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю Ізюмської районної державної адміністрації, яка готує відіосюжети для трансляції на місцевому каналі «СІАТ» (Студія Ізюмського Автономного Телебачення) (Додаток 15). Також діяльність КДЮС «Козацьке братство» знайшла відображення на сторінках шкільної газети «ПОРТФЕЛЬ» (в 2010 р. та 2012 р. газета стала лауреатом ХІІІ та XV Національного конкурсу шкільних газет).

Наприкінці квітня 2011 р. створено куточок «Козацьке братство» (було оновлено в січні 2013 р.), в матеріалах якого відображено діяльність спілки.

За підсумками ІІІ етапу Всеукраїнської експедиції учнівської та студентської молоді «Моя Батьківщина - Україна» учень 8 класу Ягодкін Артем з роботою «Використання козацьких традицій у вихованні» став переможцем даної акції.

КДЮС «Козацьке братство» існує вісім років, але можна з гордістю говорити про значні успіхи як в фізичному, так і в моральному, патріотичному вихованні учнів.



[1] Козацька дитячо-юнацька спілка Іванчуківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Ізюмської районної ради «Козацьке братство»// Упорядник В.П. Владикін.– Ізюм: Іванчуківська ЗОШ, 2010.– 84 с.; Владикін В.П. Дитячо-юнацька спілка «Козацьке братство»// Позакласний час. – 2011. - №8.